До 120-річчя від дня народження Бориса Лятошинського «Концерт - презентація збірки невідомих вокальних творів Бориса Лятошинського 1920-х років» 2015-09-7 2015 19:00

До 120-річчя від дня народження Бориса Лятошинського «Концерт - презентація збірки невідомих вокальних творів Бориса Лятошинського 1920-х років»

 • 7

 • Вересня 2015

 • 19:00

 • Понеділок

Мар’яна Копиця – ведуча
Ігор Савчук – видавець збірки, фортепіано
Лауреат міжнародних конкурсів
Оксана Казанцева-Кабка – сопрано
Лауреат міжнародного конкурсу 
Ірина Ушаньова – сопрано
Лауреат міжнародних конкурсів
Тетяна Дзюбак – сопрано
Оксана Рапіта – фортепіано
Мирослав Драган – 
фортепіано
Олена Степанюк – фортепіано
Тетяна Гомон – фортепіано
 

 • Концертний зал ім. С. Людкевича
 • Абонементи дійсні
 • Квитки продаються у касі філармонії щоденно 11:00 — 19:00

  Каса: (032) 235-89-46

  Інформація за телефоном — 096 0 200 400

4 січня цього року виповнилося 120 років від дня народження видатного українського композитора, диригента і педагога, одного із основоположників модерного напрямку в українській музиці Б. М. Лятошинського (саме 4 січня, а не 3, бо знайдено виправлення рукою Маргарити Олександрівни Царевич-Лятошинської у дарованій від автора книжці: Самохвалов В. Борис Лятошинський [Текст] / В. Я. Самохвалов // Творчі портрети українських композиторів. — К. : Муз. Україна, 1972). Неодноразовий член журі міжнародних і всесоюзних конкурсів та активний працівник у керівних органах Спілки композиторів України і в Київській державній консерваторії, Б. Лятошинський виховав генерацію композиторів-шістдесятників таких як І. Шамо, В. Сильвестров, І. Ка­ра­биць, Є. Станкович, О. Канерштейн та ін.

З нагоди цієї річниці в Інституті проблем сучасного мистецтва Національної академії мистецтв України підготовлене видання «Борис Лятошинський. Романси 1920-х». Автор-упорядник — канд. мистецтвознавства, ст. наук. співробітник І. Б. Савчук. Ця книжка, мабуть, єдине, що з’явилося з друкованих видань на вшанування пам’яті про великого Майстра у цей ювілейний рік.

Чому книга має назву «Романси 1920-х»? Бо саме у цей період Б. Лятошинський створив основний масив камерно-вокальних творів. Згодом були тільки поодинокі звернення до жанру романсу. До видання увійшло 40 романсів: 19 творів надруковані вперше, з них 14 — невідомі романси (часто писалися «у стіл», були заборонені цензорами, одним словом — не відповідали загальному дискурсові соцреалізму у мистецтві). До того ж композитор в ро­ман­сах 1920-х щедро використовував поезію, яка суперечила загальним канонам радянського романсу (трагічний П.–Б. Шеллі, ворог революції І. Бунін, фантасмагоричний М. Метерлінк та ін. занепадницькі імена з погляду вульгарної соціології). Закономірно, що ці твори не тільки не могли бути надрукованими згодом у 1930-х, коли минув час «свободи творчості» 1920-х років, а й значно пізніше. Тільки у 1960-х роках композитор знову повертається до деяких композицій періоду молодості. Дещо з пласту романсів 1920-х у новій авторській редакції перед смертю митця друкує видавництво «Музична Україна».

Вечір веде доктор мистецтвознавства, професор Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського, відома дослідниця творчості Лятошинського Мар"яна Копиця.

У концерті прозвучать невідомі романси Б. Лятошинського: «Знову гай зазеленів», сл. Г. Гейне. «Єсть карії очі», сл. Т. Шевченка, «Гостював в твоєму серці», сл. Ігоря-Сєвєрянина, укр. переклад Д. Гомона (нащадок Лятошинських, журналіст, літератор). 

Вперше прозвучать Два романси для голосу та ф-но на сл. М. Ме­тер­лін­ка, тв. 12: № 1. «Из М. Метерлинка»; укр. — «Із М. Метерлінка» («Хтось мені ка­зав»); № 2. «Когда жених ушел», укр. — «Коли жених пішов…» та романс на сл. Д. Ратгауза «Тиша й па­хо­щі квітів у дрімоті» у виконанні лауреата міжнародних конкурсів Оксани Казанцевої-Кабки (сопрано), партія ф-но — лауреат міжнародних конкурсів Олена Степанюк.