Концерт-відкриття нового сезону оркестру «Віртуози Львова» – Клапанна труба 2015-09-20 18:00

Концерт-відкриття нового сезону оркестру «Віртуози Львова» – Клапанна труба

 • 20

 • Вересня 2015

 • 18:00

 • Неділя
2015-09-20 18:00

Андрій Наконечний – клапанна труба
Анна Іванюшенко – фортепіано
Аліна Подлипенська – мандоліна
Тарас Яцишин – контрабас
Академічний камерний оркестр «Віртуози Львова»
Ірина Вакуліна – диригент

 • Концертний зал ім. С. Людкевича
 • Абонементи дійсні
 • Квитки продаються у касі філармонії щоденно 11:00 — 19:00

  Каса: (032) 235-89-46

  Інформація за телефоном — 096 0 200 400

У рамках проекту «Інструментальні прем’єри» оркестр Віртуози Львова  з львівським трубачем Андрієм Наконечним презентуватиме на концерті єдину в Україні клапанну трубу. У виконанні Андрія Наконечного прозвучить музика епохи класицизму Леопольда Кожелуха та Йозефа Гайдна. 

Клапанна труба (The Keyed Trumpet) – це перша спроба зробити натуральну трубу хроматичною. В ті часи (кінець XVIII - поч. XIX) музиканти використовували натуральну трубу зі змінними кронами на кожну тональність, цей тип труби називається тепер «класична труба». Починаючи з 1770-х років зустрічаємо записи в історії про поодинокі спроби експериментувати з хроматизацією труби по типу дерев’яних духових (півтонового вкорочення повітряного стовпа). Серед таких майстрів – невідомий трубач з Дрездена, придворний трубач Шваніц з Веймара, Ернст Келльнер з Голландії, ювелір і трубач-аматор Крістоф Нессман з Гамбурга, та все ж, цей інструмент найбільш тісно пов'язаний з ім’ям Антона Вайдінгера котрого в деяких джерелах навіть називають винахідником клапанної труби. Та будучи придворним трубачем у Відні, він тільки вдало підхопив цю ідею, вдосконалив інструмент, оволодів ним до віртуозного рівня і став його найбільшим популяризатором.

У 1796 році, цікавий до усього нового композитор Йозеф Гайднв знак дружби з Вайдінгером пише для нього Концерт для труби  Es-Dur. Не ризикуючи виконувати його одразу, Вайдінгер виступає із значно простішими творами Леопольда Кожелюха («Концертна симфонія» 1798) і Йозефа Вайгля («Концерт in Es-Dur» 1799) також написаними спеціально для нього. І тільки в березні 1800 відбулася прем’єра Концерту для труби Й. Гайдна. Успішно концертуючи з цими творами Вайдінгер переконав композитора при дворі князя Естергазі Йоганна Гуммеля у 1804 р. написати ще один концерт для його прекрасного інструменту. Саме існуванню в репертуарі сучасних трубачів цих двох найпопулярніших концертів ми завдячуємо Антону Вайдінгеру і його клапанній трубі.

Проіснувала вона у музичному житті приблизно 70 років. Існує думка, що її занепад спричинили значні проблеми у звучанні: при відкриванні клапанів частина повітря виходить через отвори, через це звук стає менш резонованим. Але, на мою думку, таке недовге життя зумовлене винайденням досконалішого (вентильного 1832 і помпового 1839) механізмів. Зовсім новий принцип дії яких відкрив широкі можливості для розвитку труби. Захоплені новими перспективами, майстри і виконавці просто забули про трубу з клапанами Антона Вайдінгера і про Концерт Гайдна для неї.

А. Наконечний